Hizbullah hükümlüsü Kerbela Şanlı HÜDA PAR’dan adayı oldu

HÜDA PAR’ın yerel seçimlerde gösterdiği adayların Hizbullah bağlantısı dikkat çekiyor.

Hizbullah arşivinde fotoğraflı özgeçmişi yer alan ve Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 7,5 yıl hapisle cezalandırılan Kerbela Şanlı, HÜDA-PAR’ın Erzurum Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak gösterildi. Şanlı’nın kardeşlerinin suç sicili de kabarık. Kerbela Şanlı, Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan suikastının faillerinden olan ve bugüne kadar yakalanamadığı için İçişleri Bakanlığı’nın terörden arananlar listesinin kırmızı kategorisinde yer alan Hizbullah tetikçisi Necmettin Şanlı ile yine Gaffar Okkan suikastına katılmaktan mahkum olan hükümlü Veysi Şanlı’nın ağabeyi.

7,5 YIL HAPİSLE CEZALANDIRILMIŞTI

Sözcü’den Özgür Cebe’nin haberine göre, İstanbul Beykoz’da Hizbullah terör örgütü lideri Hüseyin Velioğlu’nun öldürüldüğü örgüt karargahındaki Hizbullah arşivinde terör örgütüne fotoğraflı özgeçmiş raporu verdiği ortaya çıkan Kerbela Şanlı, yargılandığı Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 7,5 yıl hapisle cezalandırılmıştı. Cezası Yargıtay tarafından 2007 yılında onanarak kesinleşmişti. Mahkeme gerekçeli kararında, Kerbela Şanlı’nın Diyarbakır’ın Bozek Köyünde Hizbullah’ın propaganda faaliyetlerini yürüten imam tebliğ ve cami sorumluluğu yaptığını, küçük çocuklara din dersi adı altında örgütsel dersler verdiğini, terör örgütüne özgeçmiş raporu verip örgüte biat ettiğini belirtti.

7,5 yıl hapisle cezalandırılan Kerbela Şanlı’nın seçme ve seçilme hakkından da mahkum bırakıldığı ancak mahkumiyet kararının üzerinden 17 yıl geçtiği için memnu haklarının iadesini alarak Erzurum’dan HÜDA-PAR’ın belediye başkan adayı olduğu öğrenildi. Kerbela Şanlı’nın geçmiş yıllarda Hizbullah yöneticilerinin oluşturduğu Alimler ve Medreseler Birliğinde (İttihat-ul Ulema) faaliyet yürüttüğü belirtildi.

BİR AĞABEYİ KIRMIZI, DİĞERİ MAVİ BÜLTENLE ARANIYOR

Halen firarda olan ağabeyi Necmettin Şanlı, Gaffar Okkan suikastında bizzat saldırıda yer alıp silah kullanmaktan 10 milyon lira para ödüllü kırmızı listede aranıyor. Kardeşi Veysi Şanlı da Okkan suikastının faillerinden olup cezalandırıldı ve bu cezayı Yargıtay tarafından onanıp kesin hükme bağlandı. Bir ağabeyi Kemalettin Şanlı halen İçişleri Bakanlığı’nın 3 milyon lira para ödüllü Mavi kategorisinde aranıyor.

İNFAZ EMRİ VERMEKTEN ARANIYORDU BİR GÜN BİLE TUTUKLANMADI

Kerbela Şanlı’nın köylerde Hizbullah propagandası yapan ve infaz emri vermekten yıllarca aranan bir diğer ağabeyi Siraç Şanlı’nın ise Hizbullah tetikçilerinin toplu tahliye kararlarını duyunca 25 yıl sonra kendi isteğiyle adliyeye gelerek teslim olduğu, ancak serbest bırakıldığı ortaya çıktı.

Siraç Şanlı’nın ifadesinde “Hatuni mezrasında devletin kadrolu imamı olmadığı için ben de fahri imamlık yaptım. Devletten maaş almadığım için köylülerin verdiği zekatlarla geçimimi sağlıyordum. İmamlık yaptığım için köylüler beni Molla Siraç olarak bilirler. Nikah kıyıyor, çocuklara kuran dersi verip taziyelere gidiyordum. Korktuğum için bugüne kadar teslim olmadım” dediği, mahkemenin hakkında birleştirme kararı verilen üç ayrı dava dosyası bulunan Siraç Şanlı hakkındaki yakalama kararını 11 Şubat 2020 günü kaldırıp serbest bırakılmasına karar verdiği belirtildi. Tek bir gün bile tutuklu kalmayan Şanlı, ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle halen tutuksuz yargılanıyor.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x