Dünyanın en nadide pasaportu, kendi toprağı olmayan bir millet tarafından veriliyor:

1099 civarında Kudüs’te ortaya çıktı ve Malta Takımadalarını 1530’da İspanya Kralı’ndan hediye olarak aldı. Napolyon Bonapart, 1798’deki Fransız işgalinde Şövalyeleri Malta’dan çıkmaya zorladı ve bugün Tarikat’ın genel merkezi Roma’da bulunuyor. Tarikatın Malta merkezli başkanı Daniel de Petri Testaferrata, CNN’e, bugün dünyanın dört bir yanına dağılmış 13.500 şövalye, kadın ve papazdan yalnızca 100’ünün Malta takımadalarında yaşadığını söyledi.

İlk pasaportlar, Malta tarafından 1300 yılında diplomatların büyükelçilik rollerini belgeleyen belgelerle diğer ülkelere seyahat etmesiyle verildi. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra diplomatik pasaport sıradan kişisel belgeler niteliğini kazandı. CNN Travel, bugün bunlardan yalnızca 500 tanesinin bulunduğunu ve bunların dünyadaki en nadide pasaport olduğunu belirtiyor.

Olağanüstü bir belge

Mor pasaportu, Egemen Konsey üyelerine, diplomatik misyon başkanlarına ve ailelerine ayrılmıştır. Örgütün Fransızca adını (Ordre Souverain Militaire de Malte) yazan altın harflerle ve bir armayla süslenmiştir.

De Petri Testaferrata, “Karar, hükümet üyelerine görev süreleri boyunca pasaport veriyor” diyor. Büyük Üstatların pasaportları en uzun süre dayanır, çünkü 10 yıllığına seçilirler, iki dönem görev yapabilirler ve 85 yaşına kadar emekli olmaları gerekir. Kalan belgeler 4 yıl süreyle geçerlidir ve yalnızca diplomatik misyonlar için kullanılır. Pasaportlar, Malta haçı filigranıyla süslenmiş 44 sayfadan oluşur.

Eski iletişim direktörü Eugenio Airoldi di Robiate, CNN’e gümrük görevlilerinin pasaportu gördüklerinde vereceği tepkiyi görmenin eğlenceli olacağını söyledi. “Muhtemelen daha önce hiç görmemişlerdir. “Bangkok havaalanına geldiğimde, pasaport kontrol operatörlerinden oluşan bir kalabalık nadir pasaportumu görmek ve onunla bir selfie çekmek istedi” diyor.

De Petri Testaferata’ya göre Schengen üye devletlerinin 2/3’ü diplomatik pasaportu tanıyor ve Tarikat, Fransa, İngiltere ve ABD gibi resmi diplomatik ilişkileri olmayan birçok ülkeyle yakın işbirliği içinde çalışıyor.

“Çatışma veya doğal afet mağdurlarına hızlı tıbbi ve insani yardım sağlıyoruz. Hastaneler, tıp merkezleri, yaşlı ve engelli evleri, halk mutfakları ve ilk yardım istasyonları işletiyoruz” diye açıklıyor.

Malta Şövalyelerinin İzinde

Malta’yı ziyaret ederseniz şövalyelerle karşılaşmanız pek mümkün olmasa da, Malta takımadalarının çevresinde, efsanevi Tarikatın savaşları ve kaderi hakkında daha fazla bilgi edinebileceğiniz birçok yer vardır.

Ana adaya vardığınızda fark edeceğiniz ilk şeylerden biri, Büyük Liman’ın masmavi sularından çıkan devasa, bakır renkli St. Angelo Kalesi’dir. Heybetli ortaçağ kalesi bir zamanlar Tarikat’ın karargahıydı ve adada hâlâ kısmen Şövalyelere ait olan tek yapıydı.

De Petri Testaferrata, CNN’e, kalenin tepesindeki Aziz Anna’ya adanan şapelin hâlâ Tarikat tarafından korunduğunu söyledi. 1565 Büyük Kuşatması sırasında Büyük Üstad de Vallet’nin Osmanlı işgalcilerinden kurtulmak için her gün nerede dua ettiğini görmek için kalenin bu bölümünü gezebilirsiniz.

Malta’nın ortaçağ başkenti ve UNESCO Dünya Mirası Alanı olan Mdina’nın antik kale duvarlarının arkasında, “Malta Şövalyeleri” adlı 3 boyutlu görsel-işitsel gösteride Tarikat hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Şövalyelerin bir zamanlar mühimmat depoladığı Casa Magazzini’de bulunuyor ve takımadaları 1530’da İspanya Kralı’ndan aldıkları tarih de dahil olmak üzere Malta’daki tarihlerini anlatıyor.

Başkent Valletta’da şövalyeliğinize, Papa II. Paschal’ın 1113’te Tarikat’ın egemenliğini vermek için kullandığı parşömen Pie Postulatio Voluntatis’in bulunduğu Malta Ulusal Kütüphanesi’nde devam edebilirsiniz.

Şövalyelerin tarihi konusunda uzmanlaşmış bir tur rehberi ve tarihçi olan Dane Munro, “Kütüphanenin koleksiyonu, Tarikatın orijinal belgeleri ve el yazmalarından oluşuyor” diyor.

Kütüphaneden sonra, bir zamanlar Şövalyelerin evi olan Büyük Üstat Sarayı’na gidebilirsiniz. Yüksek Konsey tarafından kullanılan taht odası ayrıca Büyük Kuşatmayı tasvir eden antik fresklerle süslenmiştir. Büyükelçiler Salonu’ndaki Büyük Üstatların portrelerini kaçırmayın.

Bir şövalye olarak Caravaggio

Ünlü İtalyan sanatçı Michelangelo Merisi da Caravaggio, bir düelloda bir adamı öldürüp Roma’dan kaçtıktan sonra 1607’de Malta’ya geldi. Emir onu şövalye yaptı ve saray ressamı oldu. Caravaggio’nun bir beyefendiden çok kavgacı olduğunu göstermesinden kısa bir süre sonra şövalyeler onu Tarikat’tan kovar.

Büyük Üstat Sarayı’ndan sadece birkaç blok ötedeki St. John Ortak Katedrali’ni ziyaret ederken, Caravaggio’nun en büyük ve bilinen tek imzalı eseri olan St. John’un Kafasının Kesilmesi’nin keyfini çıkarın

Munro’ya göre birkaç blok ötede Tarikat’la yakından ilişkili olan de Piro ailesinden Casa Rocca Piccola var. Malta Tarikatı Derneği’nin şansölyesi Marquis Nicolas de Piro’nun yaşadığı büyük evi gezebilirsiniz. Evi, 16. yüzyıldan kalma barok zarafeti taşıyan bir zaman kapsülüdür.

Ayrıca şövalyelere ait olan bir kalede de kalabilirsiniz. Rosselli AX Privilege, Malta Şövalyesi Don Pietro Rosselli’nin 17. yüzyıldaki evinde yer alan bir butik oteldir ve Valletta’nın merkezinde yer alması nedeniyle Malta’yı gezmek için mükemmel bir başlangıç ​​noktasıdır.

Takımadaların kalan birkaç şövalyesinden biriyle tanışacak kadar şanslıysanız, onları dini törenler sırasında giyilen geleneksel kıyafetlerinden tanıyacaksınız. Beyaz manşetli siyah tunik, Malta haçı ile süslenmiştir. Boynun etrafındaki ek dekorasyon Malta Tarikatı’ndaki şövalyeliği gösterir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x