AKP’li vekillerden sivil doktorların TSK’nın sınır ötesi harekâtlarında görevlendirilmesi için kanun teklifi

AKP’li 109 milletvekili, sivil doktorların TSK operasyonlarında yaralanan Mehmetçikleri tedavi etmesi için kanun teklifi verdi.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından 26 şehirdeki 32 askeri hastane kapatıldı, büyük bölümü savaş cerrahisinde uzman olan 2 bini aşkın askeri doktor da emekli oldu ya da kamu ve özel hastanelere geçti. Bu politika sonucu askeri doktor ve cerrah sayısı azalınca, Pençe-Kilit gibi yurt dışı operasyonlarda yaralanan Mehmetçiklere müdahale yetersiz kaldı. Şimdi yasal değişiklik yapılıyor. AKP’li 109 milletvekili, kamudaki sivil doktorların TSK’nın sınır ötesi harekatlarında görevlendirilmesi için TBMM’ye kanun teklifi verdi.

Sözcü’nün aktardığı teklife göre doktorlar, TSK, Sahil Güvenlik ve Jandarma’nın yurt içi ve yurt dışı harekâtlarında iki ay süreyle görevlendirilebilecek. Mevcut yasa doktorların, deprem, sel, yangın, heyelan, çığ gibi afetler, savaş, seferberlik, savaş ve olağanüstü hal durumunda yılda bir ay süreyle görevlendirilmesine olanak tanıyor. Değişiklikle ‘’Eleman temininde güçlük çekilen yerlerde sözleşmeli sağlık hizmetlerini düzenleyen’’ yasaya hüküm ekleniyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x